Пошук по сайту


Вікторина форма інтелектуальної гри, де успіх приходить за рахунок найбільшої кількості правильних відповідей

Вікторина форма інтелектуальної гри, де успіх приходить за рахунок найбільшої кількості правильних відповідей

Концептуальні засади інтелектуальних ігор

Гра – вид діяльності, який імітує реальне життя, має чіткі правила і лімітований час для проведення.

Головне, що керує будь-яким знатоком, - азарт, саме бажання грати. Люди взагалі не можуть існувати без гри – природної чи штучної. Там, де немає гри, життя перетворюється у сумне, сіре існування, питання лише в меті та змістові практичних ігор. Можна знайти таку гру, яка потребує від тебе максимального напруження сил та можливостей, але й принесе ні з чим не зрівняну радість досягнення мети, фантастичне розуміння особистісної реалізації та подолання самого себе. Для мене й для моїх друзів такою грою стала гра «ЩДК». Її ігровий час, спресований у хвилини обговорення, приносить стільки емоцій, скільки у звичайній своїй діяльності не отримуєш й за рік, а особисті перемоги чи невдачі допомагають зрозуміти самого себе так, як навряд чи коли-небудь ще зрозумієш. Ця гра вимагає всього, що є у тебе за душею, перевіряє весь твій потенціал й життєвий досвід, з одного боку, але ще й вчить думати та приймати рішення в умовах жорстокого цейтноту, з іншого.

Гра – поняття дуже широке, нас цікавить тільки невелика її частина – ігри інтелектуальні.

Інтелектуальна гра – це гра, в якій успіх приходить за рахунок перш за все мислення людини, її розуму.

Головна мета проведення інтелектуальних ігоргармонійна життєво компетентна розумна особистість.

Задачі гри :

Навчальні задачі :

 • перевірка рівня отриманих знань

 • стимулювання до самостійного вивчення матеріалу

Розвиваючі задачі :

Розвивати : - логічне мислення

 • винахідливість, кмітливість

 • комунікабельність

Виховні задачі :

 • толерантне ведення публічних виступів, дискусій

 • стратегічна і тактична поведінка особистості і команди в умовах, які постійно змінюються

 • творчі риси особистості

Наводимо класифікацію російського вченого Ю.Ганічева. Вона не претендує на остаточну істину, але дає можливість керівнику гуртка, організатору інтелектуальних ігор концептуально планувати свою діяльність. В діяльності інтелектуальних ігор значно більше, але створені вони за рахунок комбінування і комплектації основного матеріалу.

Усі інтелектуальні ігри складають два великі блоки – вікторини і стратегії.

Вікторина – форма інтелектуальної гри, де успіх приходить за рахунок найбільшої кількості правильних відповідей.

Вікторини розділяються на дві групи – тестові і профільні(сюжетні).

Тестові вікторини (ТВ-ігри) є найпростішою формою інтелектуальних ігор. Учасники відповідають на запитання і отримують оцінку. Запитання – оцінка, запитання- оцінка.. Тест. Найвідоміші приклади : «О.счатливчик!», «Що? Де? Коли?», «Брей-ринг».

Сюжетні вікторини (СВ-ігри) – більш цікаве, з точки зору атрибутів заняття. Організатори вибирають будь-який ігровий сюжет, наприклад, космічну подорож, морську регату тощо. Учасники стають космонавтами, моряками. Підключаються їхня винахідливість, використовуються театральні елементи. Прикладами телеігор є «Полундра!», «Колесо історії» тощо.

Стратегія – форма інтелектуальної гри, де успіх приходить за рахунок найбільш вірного, оптимального планування учасниками своїх дій і вчинків.

В основі класифікації стратегій лежить принцип домінуючого шляху до успіху.

У бойових стратегіях домінуючий шлях до успіху лежить через правильне планування знешкодження супротивника (шахи, шашки). В економічній – через успішні придбання і продажі ( «Менеджер»). А в рольовій – через найкраще здобуття тощо, що визначено роллю гравця.

Основні типи інтелектуальних ігор


ВІКТОРИНИ

СТРАТЕГІЇ

Тестова вікторина

(ТВ-гра)

Сюжетна вікторина

(СВ-гра)

Рольова стратегія

Економічна стратегія


Бойова стратегія

«О,счастливчик!»

«Що?Де? Коли?»

«Брейн-ринг»«Полундра!»

Імпровізаційна «Експромт театр»,сценарна «Яхта»


«Менеджер»


Шашки, шахи

Вимоги до питань та завдань для інтелектуальних ігор

Усі гравці-інтелектуали впевнені, що вся сутність «ЩДК» - у питаннях. Ніколи не забувайте про те, що жоден вундеркінд не може знати всього й про все. Навіть серед найвідоміших гравців є такі, чиї знання не простягаються за курс середньої школи. А грають вони інколи краще, ніж записні ерудити. Чому? Та тому, що грають в гру, де потрібно не механічне використання накопичених знань, а «добуток» на їхній основі нових, де без фантазії та інтуїції не обійтися точнісінько так, як без логіки й пам’яті.

Що ж таке хороше питання? У свій час у газеті клубів «ЩДК» «Игра» була проведена ціла дискусія на цю тему. З’ясувалося, що питань, які подобаються або не подобаються всім, не існує, а значить, неможливо й скласти їх алгоритм. Борис Левін пропонує розділити питання на формальні й неформальні.Вимоги до питань за Борисом Левіним

Формальні питання

Неформальні питання

Питання повинно бути:

 1. однозначним – тобто не повинно мати дві або декілька відповідей;

 2. коректним – тобто повинно мати в собі тільки перевірену, підтверджену першоджерелами інформацію, а не здогадки або плід уяви автора ;

 3. новим(або, як говорять затоки, - незасвіченим)

Питання повинно бути :

 1. красиве;

 2. поєднувати в собі логіку та фантазію;

 3. опиратися на ерудицію та на інтуїцію

 4. повинен бути ланцюжок, за який потягнувши, розплутаєш клубок;

 5. парадоксальне;

 6. «Найти неизвестное в известном, необычное в обычном, невероятное в очевидном» В.Я. Ворошилов

 7. лаконічне


Класифікація питань та завдань для інтелектуальних ігор по Ганичеву


Продуктивні

Умовно припустимі

Неприпустимі

На кмітливість

«Відповідь у питанні»

Питання-жарти

«Оригінально про банальне»

Питання-підказки

«Відоме про відоме»

На логічне й асоціативне мислення

На «удачу»

На «наближення»

Відтворюючі «з вивертом»

Перерахування

Питання-лекції

Питання-розиграші

Неетичні питання


Як приклад парадоксу, виходу за кордон шаблонного мислення хочемо привести питання Д.Борока з Самари, з яким він став переможцем одного з турів конкурсу «вопросников» у газеті «Игра» :

Индейцы племен алакалуфов и ямана, жившие на Огненной Земле, даже при минусовой температуре ходили совершенно обнаженными. Единственную одежду составлял кусочек тюленьей шкуры с ремнем. Какая часть тела прикрывалась этим кусочком?

Хвилина роздумів

Що ми знаємо про цих індійців, їхні звички та закони? Нічого. Спроби пристосувати власну логіку поведінки на морозі приведе до відповіді, де головними героями будуть ті чи інші конкретні частини тіла. Але ж треба зрозуміти, що інформація, що вказує на те, що потрібно віддати перевагу носу, а не скажемо, стегну, немає, а одягти це хутро на щось потрібно. Тож потрібно зрозуміти й піти в іншу плоскість мислення. Тільки там можливо знайти відповідь.

Увага, відповідь


№ ком

тур

питан

Відповідь

32

3

5

Ту, яка на даний момент замерзла більш всього.

Ту, яка на даний момент замерзла більш всього.

Приклад картки з відповіддю
Приведемо приклади питань і завдань різних типів для інтелектуальних ігор.

Питання на кмітливість.

На початку 90-х років ХХ століття в Національній хокейній лізі з’явилася нова команда – «Могутні качки» з міста Анахайм. Як у перекладі на російську мову звучить назва льодової арени, побудованої в цьому місті ? ( ставок) Автор С.Віватенко
Відповідь у питанні

Ви капітан космічного корабля. У Вашій команді 8 чоловіків і їм по 20 років. Скільки років . Скільки років всьому екіпажу? (8х20=160 + число років капітана, тобто людини, якому задане питання)
Питання-жарти

По чому бігають футболісти? (по полю)

Що трапилося 31 вересня 2009 року? (нічого, тому що 31 вересня не існує)

Оригінально про банальне

Як назвати жолудь, що дожив до старості? (дуб)
Питання-підказки

1)в сочетании с сыром он пожароопасен.

2)это орудие питки в мед.кабинете

3)это физик, имеющий то же имя, что и мальчик, связавший свою жизнь с гусями

Відповідь: Бор
Питання на удачу

Це питання із варіантами відповідей. Дітям ці питання знайомі як тестові.Вони гарні тим, що можна задавати саме зарозуміле питання й у гравця є шанс відповісти правильно. Оптимальна кількість варіантів від 3 до 5. Для ускладнення можна додати умову, що жоден із варіантів може не бути правильним або вірні два варіанти.
Прийоми та правила обговорення питань

Хочу нагадати декілька обов’язкових правил для всіх гравців і команд. Почну з банального нагадування, що питання потрібно уважно вислухати, від початку й до кінця. Гравці, навіть досвідчені, починають бурно реагувати, якщо почують добре знайому їм інформацію й пропускають саме питання повз вуха. У результаті подібної непрофесійної поведінки команда втрачає бали., що називається на рівному місці.

Почути формулювання питання дуже важливо ще й тому, що саме їй повинна відповідати відповідь. Багато разів команди помиляються на тому, що з’ясувавши сутність питання, відповідали не на те питання! Замість «коли?» - «де?», замість «хто?» - «що зробив?» й тощо. У знатоків існує навіть певний термін – «тримати форму питання», тобто пам’ятати, у якій саме формуліровці питання було задане. Якщо ж з цим виникають проблеми, то давно знайдено рішення – у команді призначається кок рента людина, яка – при будь-яких умовах - повинна записувати питання й нагадати його при необхідності всім. З часом у цієї людини відпрацьовується своєрідний «безумовний інстинкт», що вирішує проблему «форми питання» раз й назавжди.

Питання потрібно вислухати максимально уважно ще й тому, що в ньому обов’язково є деякі підказки або, як кажуть затоки, «ключові слова» - ниточки, потягнувши за які, розплутаєш увесь клубок (факти, дати, ім’я, прикмети, кольори тощо).Тому _ не починайте обговорення під час питання, дослухайте його до кінця.

Чи потрібно записувати питання? Це – діло індивідуальне, кожна команда повинна враховувати свої власні особистості можливості. Але номер питання, свою версію відповіді та відповідь ведучого записати потрібно. Так можна відстояти кількість правильних відповідей команди, дуальність тощо.

Наприклад : 1. кішка кіт

2. сонце місяць

Але зустрічаються й такі питання, які просто потребують запису, в яких, не побачив данні на папері, просто не зрозумієш, у чому справа. Якщо потрібно записати уривок вірша або велику фразу, тоді діє правило «включення по черзі». Кожен з гравців записує по колу годинникової стрілки окремі частини фрази. Потрібно лише мінімальна єдність, яку неважко відпрацювати на тренуваннях.

Ось питання вислухане, записане. Що далі робити? Чіткого алгоритму рішення будь-якого питання немає, інакше наша гра втратила б будь-який сенс. Але є все ж таки деякі відпрацьовані прийоми. По-перше, треба з’ясувати, якщо це можливо, з часом та місцем дії у питання – це звузить коло пошуку. По-друге, швидко й чітко викласти все, що відомо команді по запропонованій темі, по-третє, зрозуміти, які асоціації викликає питання. Й , нарешті, проаналізуйте сам текст питання – на предмет ключових слів та особливостей подачі інформації, - якщо якесь слово вас «задевает», то там й потрібно шукати ключ до відповіді. Далі накидайте версії, викладайте «на стіл» все, що у вас є, навіть до абсолютно абсурдних ідей – вони можуть викликати «правильні» асоціації у товаришів по команді. Чим більше версій ви знайдете й проаналізуєте, тим більше у вас шансів дати правильну відповідь. При цьому дуже важливо, щоб кожен чув кожного ( саме це в першу чергу відпрацьовують на тренуваннях).

Найкраща порада для будь-якої команди – грати як можна більше. Використовуйте будь-яку можливість, щоб перевірити свої сили, не бійтеся програвати. Завжди аналізуйте свою гру, але тільки після її закінчення. Відіграли питання й зразу ж забувайте про нього до після ігрового аналізу незалежно від результата раунду!

І ще, - ставте перед собою максимальну мету. Можливо, ви не досягнете її, але по ходу діла ви розв’яжете дуже багато інших маленьких задач, котрі навряд чи були б здійснені, якщо були б метою самі по собі.
Поняття «Дуаль» за Максимом Поташовим

Дуаллю зазвичай називають ситуацію, коли крім авторської відповіді існують й інші варіанти, повністю відповідаючи умовам, сформульованим у питанні. До фатальних наслідків це частіше всього не приводить, так як у турнірній практиці прийнято зараховувати всі такі відповіді як правильні. Але дуаль майже завжди свідчить про те, що автор питання недостатньо попрацював над питанням й не продумав усіх можливих варіантів. Наприклад :

Вопрос. У НАТО их 4, у Китая 5 , у Грузии 7, а у кого их 6 ?

Ответ . У Израиля ( концов у звезды – государственного символа)

Ответ. «Russia» (именно в английском варианте написания) был, естественно, признан правильным. Действительно, в слове NATO 4 буквы, в слове China – 5 , Georgia – 7, а в слове Russia – 6 ! «Предположите такой поворот темы автора вопроса. Конечно, было очень сложно. Типичный несчастный случай!»

Практична частина

Простые вопросы Всеволода Постного (Кишинев-Краснодар)
Вопрос 1: Кого Дональд Дак звал словами: "кега-кега-кега!"?

Ответ: Кота.

Источник(и): Мультфильм "Счастливый день Дональда Дака".
Вопрос 2: Артиллерийский снаряд весом меньше пуда до 30-х годов называли "гранатой". А как назывался снаряд большей массы?

Ответ: "Бомба".
Вопрос 3: Некоторым буквам кириллического алфавита соответствовали цифры. Какая цифра соответствовала букве "А"?

Ответ: Единица.
Вопрос 4: Как древние греки использовали "абак" – доску, разделенную на полосы, по которым передвигались камешки или кости?

Ответ: Как счеты.
Вопрос 5: Братья Абалаковы известны тем, что одолели Ленина и еще в 1933 году победили то, что позже назвали Коммунизмом. Чем же они занимались?

Ответ: Альпинизмом.
Вопрос 6: Аберрация – это отклонение от нормы и искривление того, что мы принимаем идеально прямым. Чего же?

Ответ: Луча света.

Вопросы и комментарии
Вопрос1. В 1685 году после захвата католиками крепости Ла-Рошель он был «взят в плен», после чего его «наказали» – выпороли плетьми, закопали и вырыли, демонстрируя вторичное рождение. Затем ему прочитали наставление в вере и заставили при помощи адвоката отречься от прежних заблуждений, а также обещать, что впредь он не будет грешить. После церемонии покаяния его приняли в лоно церкви и отправили на «перевоспитание» в приход св. Варфоломея. Что сделали на Руси в подобном случае согласно самому известному примеру?

Ответ: вырвали язык (у колокола).

Зачёт: по слову «язык».

Комментарий: речь шла о колоколе. На Руси самым известным колоколом с вырванным языком был колокол, возвестивший о гибели царевича Дмитрия.
Вопрос 2. Вплоть до середины XIX века во многих странах Западной Европы существовал такой обычай: один раз в неделю на стоящих в порту военных кораблях перекрещивали реи и подвешивали на бушприт чучело, которое затем с азартом секли плетьми и палили огнём. После захода солнца чучело бросали за борт. Вспомнив одного моряка, вы поймёте, в какой день недели происходили эти мероприятия. Чьё чучело так безбожно наказывали?

Ответ: Иуды (Искариота).

Комментарии: по преданию, Иисус Христос был распят в пятницу. Пятница – друг и слуга английского моряка Робинзона Крузо. «Безбожно наказывали» именно чучело Иуды.
Вопрос 3. В конце 2006 года консилиум канадских психиатров во главе с доктором Сарой Ши поставил следующий диагноз этому 80-летнему англичанину: «Гиперактивность, расстройство внимания, навязчивые идеи, булимия, дикие фантазии, неадекватность восприятия мира, импульсивность поступков. Если не лечить транквилизаторами, дело может дойти до полного безумия». Назовите двух друзей этого «старичка», один из которых (по мнению тех же медиков) – невротик, а другой – явно выраженный ипохондрик.

Ответ: Пятачок и ослик Иа.

Зачёт: по упоминанию Пятачка и Иа (в любом порядке).

Комментарий: имеется в виду 80-летний англичанин Винни-Пух. 14 октября 1926 года вышла первая книга о нём. В общем-то, эта информация в том или ином виде игралась уже миллион раз… Будем рассчитывать, что ещё не все её слышали J
Вопрос 4. У Андреевского спуска в г. Киеве есть памятник актёру Николаю Яковченко, который изображён сидящим по-турецки, поджав ноги. Вспомните его самую известную роль и ответьте на… вопрос «Что он делает?»

Ответ: ест галушки без помощи рук.

Зачёт: по слову «галушки».

Комментарий: Николай Яковченко изображён в роли Пузатого Пацюка. А возле театра им. ФранкО установлен совсем другой памятник – Яковченко сидит на скамейке, а у его ног стоит такса Фан-Фан.


поділитися в соціальних мережахСхожі:

Програма гри. Згідно програми гри Ви візьмете участь у 6 конкурсах. «Візитка»
Мета: Поглибити знання учнів набуті на уроках фізики,розвивати мислення,інтерес до предмету,зацікавленість фізикою. Виховувати почуття...

У рок -гра «Щасливий випадок» на тему: Мета
Учні! На сьогоднішньому уроці ви станете учасниками гри, яка, мабуть, всім сподобається. Аналогічна до неї телепередача називаєтьа...

1. інтелектуальна власність: поняття та її роль для розвитку економіки...
Розрізняють матеріальні І нематеріальні об'єкти власності. Матеріальні об'єкти, наприклад, автомобілі, будинки відчутні на дотик....

Методика складається із трьох бланків: бланк запитань, бланк відповідей,...
Нструкція випробуваному. Якщо вам дуже подобається робити те, про що йдеться в питанні, то поставте у відповідній клітинці знак „++”,...

Сценарій свята-гри «Подорож до Країни Ввічливості»
Пердмова

Подорож у країну ввічливості
Заняття для батьків. Вечір запитань І відповідей «Тато, мама, я – грається вся сім’я»

Вікторина «Дитинство геніїв»
Мета : розвивати навички активного слухання, творчі здібності учнів, поглиблювати інтерес до читання, пам’ять, уважність, активність,...

Етична бесіда про дружбу І товаришування
Лисиця в курнику” (зістрибування, біг з ловінням, вивчення правил гри) – І, ІІ прогулянка

Підготувала вчитель української мови та літератури Малоантонівського нво платонова О. В
Вед. 1Першим до нас приходить слово… з колисковою материнською піснею, тихою казкою І доброю ласкою. Які дивні перші слова лопотить...

У глобалізованому світі третього тисячоліття шанс на успіх перед...
Виходячи із свого європейського вибору, Україна започатковує процес змін в тому числі І системи освітиБаза даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

f.lekciya.com.ua
Головна сторінка